Pierwsza wizyta u psychologa w pigułce

Pierwsza wizyta u psychologa może wywoływać w nas niepokój. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Wszystko co nowe i nieznane może wyzwalać w nas stres i niepewność. Dodatkowo szereg stereotypów, w dalszym ciągu obecnych w naszym społeczeństwie, sprawia iż wizyta u specjalisty dla wielu osób może wydawać się czymś wstydliwym.

Nic bardziej mylnego ! Kiedy dokucza nam ból zęba – wybieramy się do stomatologa. Odczuwasz objawy grypy – umawiasz się do internisty. Czujesz ból psychiczny – wybierasz się do psychologa. Wizyta                             u psychologa jest naturalnym krokiem, kiedy odczuwamy obniżony nastrój, czy borykamy się                                    z trudnością życiową, dokładnie tak samo jak ból zęba skłania nas do umówienia wizyty u dentysty. Naturalny krok i ogromny krok w stronę zadbania o swoje zdrowie psychiczne.

Przede wszystkim pamiętaj – jesteśmy tam, żeby Ci pomóc. Chcemy Cię wysłuchać i wesprzeć. To nasz nadrzędny cel ! Stworzymy dla Ciebie bezpieczną przestrzeń do wyrażania emocji i dzielenia się przeżyciami.

Kiedy umówić się do psychologa?

Psycholog to specjalista, który ukończył studia magisterskie na kierunku psychologia i jest uprawniony do przeprowadzania konsultacji psychologicznych i udzielania wsparcia psychologicznego, co za tym idzie pomaga w sytuacjach trudnych, takich jak na przykład: śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, problemy w związkach/relacjach, brak sił i motywacji, przewlekły stres, poczucie lęku, długotrwały smutek, nieradzenie sobie z agresją, wsparcie w chorobie, zaburzenia snu/łaknienia, wsparcie                                w problemach wychowawczych, wsparcie w ważnej zmianie życiowej czy też pomoc w zdefiniowaniu celów lub pogodzenie się z porażką. Pamiętaj, że dla każdego sytuacja trudna ma inną definicję, jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie sam poradzić sobie z problemem, czy doświadczasz trudności życiowych to wizyta u psychologa jest jak najbardziej wskazana i może być dla Ciebie pomocna 

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na pierwszej konsultacji psychologicznej specjalista przeprowadza wywiad w celu poznania problemu. Jest to czas rozmowy, kiedy pacjent opowiada o swoich trudnościach a specjalista zadaje pytania w celu poznania szczegółów pozwalających mu na szerszą analizę problemu i określenie drogi pomocy. To pacjent jest ekspertem swojego życia, specjalista nie narzuca swoich poglądów, nie ocenia – wysłuchuje, pyta i zachowuje tajemnicę zawodową. Psycholog będzie chciał się dowiedzieć między innymi: z jakim problemem przychodzimy, kiedy problem się pojawił, czy zauważamy niepokojące objawy ze strony organizmu, jak dany problem wpływa na nasze życie codzienne. Rozmowa i pytania będą dopasowane indywidualnie do pacjenta i trudnością z jaką się pojawił. Na pierwszych spotkaniach kluczowe jest określenie celu spotkań. Psycholog i pacjent ustalają główny cel, który pacjent chce osiągnąć poprzez spotkania i to, na czym pacjentowi najbardziej zależy. Bardzo ważnym elementem konsultacji jest szczerość – na podstawie wywiadu psycholog określa problem i jego skalę. Pamiętaj też, że to psycholog jest dla pacjenta, warto zadawać pytania i mówić wprost co nas niepokoi. Specjalista ma potrzebne zasoby i wiedzę, aby wytłumaczyć niezrozumiałe pojęcia i wyjaśnić procesy. Po konsultacji pacjent jest informowany o diagnozie i dostaje propozycje odpowiedniego leczenia – jeżeli po pierwszym spotkaniu jest to możliwe. Niekiedy na pierwszej wizycie nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy, lub też pacjent nie jest w stanie podzielić się wszystkim – jest to jak najbardziej w porządku! Dotykamy trudnych                             i złożonych problemów a każdy nas jest jedyną w swoim rodzaju jednostką. Poza indywidualnym podejściem ważnym filarem w kontynuacji spotkań jest nasze poczucie zaufania do psychologa i chęć współpracy z tym właśnie człowiekiem – determinuje to niekiedy skuteczność wizyt i jakość świadczonej pomocy.

Zdrowie psychiczne jest niepodważalnie istotnym czynnikiem w dążeniu do równowagi życiowej                                 i poczucia radości z życia. Dbajmy o nie na równi ze zdrowiem fizycznym i nie bójmy się sięgać po pomoc. Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra to specjaliści, którzy pomogą nam w drodze do dobrostanu psychicznego i korzystanie z ich usług jest naturalną drogą do osiągnięcia zdrowia.

Źródła:

Czabała, J. C. (2016). Poradnictwo psychologiczne a psychoterapia. Roczniki psychologiczne, 19(3), 519-533. Czabała, J. C. Rozdział 10.

Hoss, A. R., Styła, R., Suszek, H., Kowalski, J., Grochowska, M., & Dąbrowski, J. (2020). Wizerunek psychiatry, psychologa i psychoterapeuty w mediach. Analiza polskich tygodników opinii. Psychiatria, 17(4), 216-223.

Szczukiewicz, A. (2018). Oczekiwania od pomocy psychologicznej–percepcja zawodu psychologa. Innowacje Psychologiczne. Studenckie Czasopismo Naukowe, 7(1).

Paluchowski, W. J. (2012). Kompetencje diagnostyczne psychologa i ich obraz. Czasopismo Psychologiczne, 18(1), 1-10.